Vítejte na našich stránkách!!

Labrador

Iris z Ročkova FCI Chovatelská stanice Dog Miracle FCI Chovatelská stanice Dog Miracle
Labradorka Iris Z ROČKOVA Dělítko
Naše fotostudio - DPfoto

 
Dělítko
Návštěvníci stránek
TOPlist
 
Dělítko Tvorba www stránek pro chovatele - Šárka Nováková Moonbarks
 
FCI Chovatelská stanice Dog Miracle

Myopatie - CNM nebo HMLR

dědičnost: autozomálně recesivní
genetický test: německý Laboklin Laboklin , nebo francouzská Alford School of veterinary Medicin labradorcnm

CNM – Centronukleární myopatie, nebo také HMLR – Hereditary myopathy of labrador retrievers (Dědičná myopatie labradorských retrieverů) jsou dva názvy používané pro totéž onemocnění. Jedná se o geneticky podmíněný defekt ve vývoji svalových vláken, vyskytující se u pracovních i výstavních linií labradorských retrieverů v Evropě, USA i Kanadě. První příznaky jsou velmi nenápadné. Štěně kolem jednoho měsíce věku pomaleji přibývá na váze, než jeho nepostižení sourozenci. Teprve mezi 3. a 5. měsícem věku dochází k rozvoji svalové atrofie, která progreduje až do jednoho roku věku, kdy dochází k určité stabilizaci stavu. Většinu postižených štěňat však nechají majitelé utratit, neboť postižené zvíře má velké problémy s pohybem a vůbec udržením se na nohou. Atrofie zasahuje i polykací svalstvo, což ústí v opakované plicní záněty, vyvolané vdechnutím vody či potravy.
Léčba neexistuje. Že na takové zvířátko je smutný pohled asi netřeba podotýkat. Myopatie vzniká v důsledku mutace jediného genu, který je recesivní. To znamená, že postižené zvíře musí nést dva defektní geny – jeden od otce a druhý od matky. Oba rodiče jsou tedy přenašeči defektu. Naštěstí se vědcům podařilo tento gen identifikovat a pomocí genetického testu přenašeče odhalit. Jedná se o PTPLA gen s inzercí v exonu 2. Testování chovných zvířat na genetické poruchy začíná být u pokrokovějších chovatelů běžným standardem a dává možnost zbavit se těchto defektů jednou pro vždy. Test na CNM nabízí Alfort School of Veterinary Medicine ve Francii, nebo též německá laboratoř Laboklin.


K provedení testu stačí laboratoři necelý mililitr krve, nebo dokonce pouze tvářový stěr.

Výsledek testu může být následující:

CNM: clear

(Zvíře není nositelem vlohy pro CNM, žádný jeho potomek nemůže touto nemocí trpět. S partnerem, který je nositelem genu – carrier, bude polovina vrhu clear a polovina carrier, žádné štěně však neonemocní)

CNM : carrier

(Zvíře je nositelem vlohy pro CNM, s partnerem, který je rovněž carrier, může dát postižené potomstvo. Vzhledem k závažnosti defektu by měl majitel dobře zvážit, zda jeho pes je opravdu takovým přínosem pro plemeno, aby na něm dále choval a rozšiřoval výskyt defektu v populaci)

CNM: affected

(Zvíře nese dva mutované geny, způsobující CNM Jde v podstatě pouze o potvrzení diagnózy stanovené veterinářem, takový jedinec je nepochybně těžce postižený a vykazuje příznaky CNM. Chov samozřejmě nepřichází v úvahu)

Věřím, že právě díky genetickým testům se tato zlá nemoc stane brzy pouhou minulostí a žádný zarmoucený majitel se nebude muset dívat na své štěňátko, které bude vypadat obdobně jako to na přiloženém videu.

Mgr. Petra Otevřelová CHS Riverdance Bohemia| Zpět |