Vítejte na našich stránkách!!

Labrador

Iris z Ročkova FCI Chovatelská stanice Dog Miracle FCI Chovatelská stanice Dog Miracle
Labradorka Iris Z ROČKOVA Dělítko
Naše fotostudio - DPfoto

 
Dělítko
Návštěvníci stránek
TOPlist
 
Dělítko Tvorba www stránek pro chovatele - Šárka Nováková Moonbarks
 
FCI Chovatelská stanice Dog Miracle

Fyzioterapie pro psy

Fyzioterapie

je dnes v humánní medicíně velmi využívaná a je již samozřejmostí, že pacient po ortopedické či neurologické operaci je poslán do lázní, aby podstoupil léčebnou rehabilitaci. V posledních letech se fyzioterapie rozvíjí i ve světě veterinárního lékařství a její potřeba stále roste. Jak se ukazuje, má zvířecí fyzioterapie vynikající výsledky a pomáhá pacientům i s velmi závažnými zdravotními problémy. Je také vhodná pro zdravé psy s vysokou zátěží, sportující psy apod.

Fyzioterapie je vhodná pro pacienty, kteří mají sníženou schopnost pohybu, neurologické potíže, problémy s klouby vlivem degenerativních změn i z důvodu zranění a následného operativního zákroku, i pro pacienty, kteří se zotavují po ortopedických operacích nebo po operaci páteře. Své uplatnění však také čím dál tím více nachází i mezi zdravými psy, kteří jsou sportovně využíváni, především v agility a v podobných sportech nebo mezi psy, jejichž majitelé mají zájem o relaxační a zklidňující masáže pro své miláčky.

Vybrané formy fyzioterapie:

Masáže

Masáže zvířat mají ve fyzioterapii velký význam. Zlepšují prokrvení svalstva a podporují cirkulaci mízních tekutin. Pomáhají odstranit svalovou zatuhlost a spasmy. Masáže přinášejí úlevu při bolestech svalů a odstraňují svalové napětí. Jsou celkově prospěšné pro správnou svalovou funkci a tím ovlivňují i funkci kloubů. Přinášejí úlevu při namožení svalů a správnou technikou pomáhají odstraňovat nahromaděné krystalky kyseliny mléčné po náročném výkonu. Neméně důležitý je jejich zklidňující, relaxační a antistresový účinek. Psi si masáže užívají stejně jako lidé a velmi rádi se vracejí na ošetření. Masáže se také používají jako příprava svalů na další fyzioterapeutické úkony.

Uvolňující masáže jsou neodmyslitelnou součástí náročného rehabilitačního cvičení, které je velice důležité u pacientů, kteří mají dočasně nepohyblivé různé části těla v důsledku onemocnění či úrazu. Tento druh masáže se provádí po cvičení, kterému předchází silné prokrvení nebo zahřátí svalů buď whirlpoolem nebo tepelnými obklady.

Aktivní cvičení

Aktivní rehabilitační cvičení je důležitá součást rekonvalescence po úrazech a operacích kloubů a páteře a pro posilování ochablého svalstva. Podle povahy zranění určí lékař vhodné pomůcky a ty jsou pak využívány při rehabilitaci pacienta. Nejdůležitější funkcí aktivního cvičení je zvýšení pohyblivosti a zpevnění svalů. Pro větší rozsah pohybu se využívá chůze přes překážky, kdy je třeba intenzivnější zvedání končetin a tím se trénuje lepší rozsah pohybu v kloubech. Po operacích páteře je vhodné využít gymnastické míče a balanční půlmíče a podložky. Při balancování je pomocí mikropohybů posilováno i hluboko uložené svalstvo, které je důležité pro obnovu pohybu po zákroku. Gymnastické míče jsou využívány i pro další techniky, které podporují posílení svalstva a obnovení a zvýšení rozsahu pohybu. Mezi další metody podpory pohybu a ohebnosti kloubů patří slalomová chůze mezi kužely, která se dá výborně kombinovat s dalšími fyzioterapeutickými cviky.

Pasivní cvičení - chiropraxe

Pokud zatím nebyla obnovena hybnost pacienta, provádějí se odborné pasivní cviky a pohyby, které obnovují svalovou činnost a zvyšují rozsah pohybu v kloubech. Pasivní cviky též pomáhají navrátit klouby do správné polohy, dochází k protahování a správnému ohýbání končetin. Vlivem této činnosti se zvyšuje krevní zásobení do prozatím nefunkčního svalu a tím se zvyšuje i rychlost regenerace. Pasivní cviky je velmi vhodné doplnit masážemi a plaváním.

Je důležité si uvědomit, že při nehybnosti pacienta je třeba začít s odborným pasivním cvičením okamžitě, jakmile to veterinární lékař doporučí. K atrofii nepohyblivých svalů dochází velice rychle a to komplikuje a prodlužuje celkovou rekonvalescenci. V takových případech nehybnosti svalů je třeba cvičení kombinovat s bublinkovými procedurami v teplé vodě v rehabilitační vaně před cvičením a uvolňujícími masážemi po něm. Snažíme se co nejvíce využívat pozitivní motivace pamlsky, aby se psí pacient nejen co nejvíce snažil cvičit sám, ale i aby se na rehabilitaci rád vracel.

Plavání

Důležitá rehabilitační metoda je plavání. Používá se u pacientů s bolestivostí kloubů a malým rozsahem pohybu, kde je využíváno nadnášení vodou. Tím se klouby nezatěžují a dochází k bezbolestnému posilování svalů a zvyšování správného rozsahu pohybu. Při rehabilitaci plaváním se využívá toho, že při ponoření do vody začne psí pacient instinktivně používat končetiny k plavání a tím je nepřímo nucen rozpohybovat a zatěžovat i nemocnou či oslabenou končetinu po operativním zákroku. Plaváním se posiluje nejen svalstvo na nohách, ale i svalstvo krku a zad. Při plavání se používají různé podpůrné a bezpečnostní pomůcky, jako jsou plovací vesty a další nadnášecí plováky. Optimální teplota pro regeneraci a posílení svalstva se pohybuje okolo 30 °C.

Aquaterapie, Whirpool

K podpoře pohybu bez zatěžování kloubů se využívá aquaterapie, kde se pes pohybuje pomocí podvodního běhacího pásu. Díky odporu vody posiluje pacient svaly a přitom nedochází téměř k žádné zátěži kloubů, čehož se využívá při rekonvalescenci po ortopedických operacích, při onemocnění kloubů dysplazií, artrózou i při rehabilitaci po operacích páteře. Blahodárné a regenerační účinky má použití bublinkového proudu v teplé vodě. Zvyšuje se prokrvení tkání a tím dochází i k odstranění zánětlivých procesů a lepší svalové funkci. Whirlpool se dá kombinovat s rehabilitací v aquaterapii.

Autor článku Bc. Kateřina Plačková
VETCENTRUM Duchek s.r.o.
www.vetcentrum.cz


| Zpět |