Vítejte na našich stránkách!!

Labrador

Iris z Ročkova FCI Chovatelská stanice Dog Miracle FCI Chovatelská stanice Dog Miracle
Labradorka Iris Z ROČKOVA Dělítko
Naše fotostudio - DPfoto

 
Dělítko
Návštěvníci stránek
TOPlist
 
Dělítko Tvorba www stránek pro chovatele - Šárka Nováková Moonbarks
 
FCI Chovatelská stanice Dog Miracle

Dědičnost zbarvení

Pro labradory je přípustné černé, žluté nebo čokoládově hnědé zbarvení. Žlutá pak může být od smetanové až po liščí červeň. O skutečném zbarvení jedince rozhodují dva geny - B a E. Po každém rodiči zdědí pes jednu sadu genů, má tudíž každý gen dvakrát. Konkrétní forma genu se nazývá alela. Různé alely nejsou rovnocenné, jedna je vždy dominantní, má přednost. Pokud bude mít jedinec pro určitou vlohu dvě různé alely, projeví se pouze ta dominantní. Recesivní alela zůstává skrytá, nevyužitá, může však být předána potomstvu. Gen B se vyskytuje ve formě B (dominantní vloha pro černou barvu) nebo b (recesivní vloha pro hnědou barvu). Kombinace BB i Bb se tedy navenek projeví stejně - jedinec bude černý. Pouze pokud nese kombinaci bb, bude hnědý. Aby to nebylo tak úplně jednoduché, záleží ještě na genu E. Jeho dominantní forma E umožňuje plné projevení pigmentace, dané genem B.

Recesivní forma e však způsobuje potlačení pigmentace a jedinec je žlutý. Kombinace EE i Ee nemění nijak projevení genu B, pouze kombinace ee způsobí zesvětlení. Nežádoucí je kombinace vloh pro hnědou a žlutou barvu - takový pes je žlutý, ale má špatně pigmentované sliznice a nosní houbu, má je celoročně růžové. U žlutých jedinců je jinak přípustné zesvětlení nosní houby v zimních měsících. Problém je v tom, že jak alela b(hnědá), tak alela e(žlutá), jsou recesivní, mohou být tudíž děděny skrytě.


Jaké jsou tedy možné kombinace genů?

BB EE

- pes bude černý

BB Ee

- pes bude černý, může předávat vlohu pro žlutou barvu potomstvu

BB ee

- pes bude žlutý s tmavým nosem, očima i pysky

Bb EE

- pes bude černý, může předávat vlohu pro hnědou barvu potpmstvu

BbEe

- pes bude černý, potomstvu může předávat vlohu pro hnědou i žlutou barvu

bbEE

- pes bude hnědý, dobře pigmentovaný

bbEe

- pes bude hnědý, světlejšího odstínu a barvy očí, může předávat potomstvu vlohu pro žlutou barvu

bbee

- pes bude žlutý, s růžovým nosem, pysky a světlýma očima

Při výběru partnerů ke krytí je tudíž třeba znát nejen fenotyp (jak pes vypadá), ale i genotyp (jaké vlohy nese a předává potomstvu). Tak například zkřížením dvou černých jedinců, kterí však budou mít genotyp BbEe, může vzniknout nežádoucí žlutý jedinec se špatnou pigmentací. Dva žlutí nebo dva hnědí partneři nemohou dát černé štěně.


Mgr. Petra Otevřelová CHS Riverdance Bohemia


| Zpět |