Vítejte na našich stránkách!!

Labrador

Iris z Ročkova FCI Chovatelská stanice Dog Miracle FCI Chovatelská stanice Dog Miracle
Labradorka Iris Z ROČKOVA Dělítko
Naše fotostudio - DPfoto

 
Dělítko
Návštěvníci stránek
TOPlist
 
Dělítko Tvorba www stránek pro chovatele - Šárka Nováková Moonbarks
 
FCI Chovatelská stanice Dog Miracle

Artróza (arthrosa)

0

Pojem artróza označuje degenerativní onemocnění koubu. Méně časté jsou primární artrózy, u nichž nezjistíme objektivní příčinu jejich vzniku. Ty nacházíme starších psů a obézních jedinců. Mnohem častěji se jedná o stav vzniklý následkem jiných poruch pohybového aparátu, ať vrozených nebo získaných - dysplazie kyčelních koubů, ruptury kolenních vazů, ostechondrózy apod.

Příčina vzniku

Příčinou vzniku artrózy je opotřebení kloubu vlivem zátěže a abnormální utváření kloubu. Dochází k praskání kolagenových vláken koubní chrupavky, snižuje se množství kyseliny hyaluronové, mění se i kvalita molekul glykoproteinů, obsah vody se zvyšuje. Dochází ke strukturálním změnám kosti pod chrupavkou, k tvorbě dutin a kostních výrůstků. Artróza postihuje hlavně větší plemena psů s mohutnější kostrou. U koček se vyskytuje ojediněle.

Prevence

Obecně platí, že je snazší artróze předcházet, než ji léčit. Prevence spočívá v odstranění primární příčiny, která k artróze vede, např. stabilizace kolene po ruptuře kolenního vazu. Preventivně působí i snížení tělesné hmotnosti a přiměřená zátěž.

Projevy

Každý jedinec je vůči bolesti, která artrózu provází, jinak citlivý a tudíž i klinické projevy v různé míře více či méně korespondují s rentgenologickým nálezem. Spíše než akutní bolestí se projevuje artróza sníženou chutí k pohybu, neochotou chodit do schodů, obtížným vstáváním, zkráceným krokem pánevních končetin apod. Akutní bolest je nejčastěji vyvolána nadměrnou fyzickou zátěží, nepříznivě také působí zima a vlhko. Pro artrózu je rovněž typické zklidnění příznaků při omezení pohybu.

Řešení

Při akutní bolesti se doporučuje klidový režim 2-3 týdny, čímž dojde k utlumení zánětlivých reakcí. Radikální omezení pohybu na dlouhou dobu s sebou nese ale i riziko svalové atrofie a snížení ohebnosti kloubu. Bolest tlumí i suché teplo - přikládáme teplé obklady na 10 minut 2-3krát denně. Při akutním procesu se mohou dobře uplatnit i chladivé zábaly. Pohyb artrózního pacienta musí přiměřený jeho postižení, respektujme v tomto svého miláčka a dejme mu jen tolik pohybu, kolik si řekne. Běh vedle kola není přiměřenou zátěží. Ideální je plavání, které nezatěžuje klouby v takové míře a umožní dobré procvičení svalů, čímž brání i jejich atrofii.

Podpůrnými prostředky, umožňujícími zlepšení kvality života jsou analgetika. Nejčstěji jsou pro tyto účely využívána tzv. nesteroidní antiflogistika, která při denním podávání v nízkých dávkách, zvyšují komfort pacienta. Posledním a nezastupitelným prostředkem v léčbě artrózy jsou chondroprotektiva. Jak už název napovídá jedná se o přípravky chránící chrupavku. Podávají se jako nutriční doplňky, působí jak léčebně, tak preventivně. Chondroitin sulfát chrání chrupavku před enzymatickou degradací , glukosamin je důležitý pro její syntézu, omega 6 a 3 mastné kyseliny v poměru 5 -10:1 redukují riziko zánětu v kloubu. Pozitivně působí i vitamín C a E a zinek - jako přirozené antioxidanty chrání chrupavku před působením volných kyslíkových radikálů a tím před poškozením.

Prognóza

Artróza je onemocnění, které se nedá vyléčit. Kvalita života zvířete s artrózou je dána stupněm postižení a reakcí na podpůrnou léčbu látkami tlumícími bolest.

Autor článku MVDr. Pavla Hyclová
VETCENTRUM Duchek s.r.o.
www.vetcentrum.cz


| Zpět |